wtorek, 4 grudnia 2007

Oczy szeroko zamknięte...

"DAR WIDZENIA TO SKARB, KTÓREGO WARTOŚĆ NAJLEPIEJ ZNAJĄ CI, KTÓRZY GO UTRACILI"

Jak trudne jest życie dla osób niewidomych nawet ciężko jest sobie wyobrazić... Wstawać codziennie z łóżka bez widoku błękitu nieba, latających wokół ptaków, złocistego słońca... Życie bez barw musi być naprawdę bardzo ciężkie. Nie wspomne już o tym, że nie widzi się twarzy ukochanych osób... Podziwiam ludzi niewidomych. To, że mimo swojego ograniczenia nie poddają się i potrafią cieszyć się życiem. Moim zdaniem tacy ludzie muszą być o wiele silniejsi psychicznie od przeciętnego człowieka, by się nie załamać. Jeżeli ktoś rodzi się z tą dysfunkcją chyba łatwiej mu się pogodzić z zaistniałą sytuacją niż osobie, która straciła wzrok dopiero w konkretnym wieku, np. na skutek wypadku samochodowego.

Bardzo ważne jest, by niewidomi czuli się w naszym społeczeństwie akceptowani i bezpieczni. Naszym obowiązkiem jest pomagać im w każdej nadarzającej się sytuacji np. przy przejściu przez ulicę. Ważne jest także, by nie dawać odczuć osobom niewidomym, że są "inni'. Mimo że, nie są w stanie zobaczyć ciekawskich, nieprzyjemnych spojrzeń to mają wyostrzone inne zmysły i myślę, że czują czy są akceptowani w społeczeństwie.

Powinniśmy także dawać niewidomym szanse rozwoju własnych ambicji i wykazania się. Nie zamykajmy przed tymi ludźmi drzwi kiedy ubiegają się o pracę, możemy zyskać więcej niż zatrudniając pełnosprawnego pracownika. Dobrze, że w świecie medialnym pojawiają się już reklamy i hasła przekonywające o wartości osób niewidomych np. "Niepełnosprawni, pełnosprawni w pracy". Mam nadzieję, że już niedługo niewidomi będą mieli takie same szanse rozwoju jak każdy przeciętny człowiek i będą mogli powiedzieć, iż ich niepełnosprawność nie przeszkadza im w realizowaniu się.

Tyflopedagogika- jest działem pedagogiki specjalnej. Zajmuje się wychowaniem,edukacją,terapią i rehabilitacją osób niewidomych i niedowidzących w placówkach oświatowych (w tym integracyjnych) oraz poradniach specjalistycznych. Opisuje proces rozwoju dzieci i młodzieży z inwalidztwem wzroku, wykrywa prawidłowości i specyfikę, ustala jakie czynniki mają wpływ na jego przebieg. Zadaniem tyflopedagogiki jest ustalenie metod badań i terminologii naukowej.























tutaj znajdziesz stronki dotyczące problemów niewidomych:
http://www.fpdn.org.pl/
http://www.braille.pl/
http://www.pzn.org.pl/now/index.php?id=x,u0on
http://www.niewidomi.org.pl/strona_glowna.htm

Brak komentarzy: