czwartek, 3 stycznia 2008

Piękny lecz niezrozumiały świat autyzmu...









Na początku mojego dzisiejszego posta, w celu przybliżenia tematu, chciałabym podac ogólny opis owego schorzenia. Opis pochodzi ze strony www.dzieci.bci.pl :







"Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym, które najczęściej ujawnia się w ciągu pierwszych trzech lat życia jako rezultat zaburzenia neurologicznego, które oddziałuje na funkcje pracy mózgu. Autyzm i jego pochodne, jak podaje statystyka, występują raz na 500 osób i występuje cztery razy częściej u chłopców niż dziewczynek.Dochody, stopa życiowa, czy wykształcenie rodziny nie mają żadnego wpływu na występowanie autyzmu.

Autyzm ma wpływ na rozwój mózgu w sferach rozumowania, kontaktów socjalnych i porozumiewania się.Dzieci i dorośli z autyzmem najczęściej mają kłopoty z komunikacją w grupie i wspólnych czynnościach. Zaburzenia utrudniają im porozumienie z innymi i stosunek do świata zewnętrznego. Chorzy mogą wykonywać te same ruchy ciała ( np. machanie ręką, kołysanie się ), nietypowe reakcje wobec ludzi, lub przywiązanie do przedmiotów, czy sprzeciwianie się jakimkolwiek zmianom w rutynie. W niektórych przypadkach może występować agresja i/lub samookaleczanie się.

Autyzm jest trzecim najczęściej spotykanym upośledzeniem rozwojowym- częstszym niż zespół Down'a. Jednak większość społeczeństwa, w tym wielu pracowników służby zdrowia, świata nauki, nadal nie rozumie jak autyzm oddziałuje na osoby chore i jaki jest najlepszy sposób pracy z osobami cierpiącymi na autyzm. "




Upośledzenie jakim jest autyzm, jest często bardzo trudne do zdiagnozowania. Dzieci nie wykazują żadnych jednoznacznych i wszystkich oznakjednocześnie tejże choroby. Dzieci te często przed prawidlowym zdiagnozowaniem muszą odwiedzac rzesze neurologów, psychologów, psychiatrów, czy logopedów. Nie ma żadnych medychnych testów umożliwiajacych diagnozę autyzmu, pomagają tu jedynie ciągłe i niezwykle wnikliwe obserwacje dziecka. Podczas wstępnego diagnozowania dziecka ważna jest również obecnośc specjalisty, który ma doświadczenie z autyzmem. Poza tym nie da się wogóle zdiagnozowac autyzmu u dzieci do 24-30 miesiąca życia. Po tym czasie autyzm może objawic się w następujących sferach:

-mowa rozwija się słabo lub wcale, używanie słów bez znaczenia, porozumiewanie się gestami zamiast słów, słaba możliwość skupienia uwagi

-dziecko woli spędzać czas samo niż z innym, nie interesuje się zawieraniem przyjaźni, słaby kontakt wzrokowy, mało się uśmiecha. Trudno jest im się bawić zgodnie z rówieśnikami. Nie potrafią łatwo się dzielić, robić czegoś na zmianę czy negocjować.Mogą one rozpoczynać spotkanie z innymi dziećmi niewłaściwie np. od uderzenia ich. Twarda i gwałtowna zabawa staje się zbyt twarda, gdyż dziecko autystyczne nie zdaje sobie sprawy z wpływu swojej siły fizycznej na innego człowieka. Dzieci autystyczne bywają niechcący agresywne. Niektórym może podobać się ranienie innych po prostu ze względu na uwagę i wpływ jaki osiągają, bez zrozumienia szkód jakie wyrządzają.

-nadwrażliwość na dotyk lub brak reakcji na ból, wzrok, słuch, dotyk, ból, węch, smak mogą być mniej lub bardziej upośledzone

-brak spontaniczności lub pomysłowości w zabawach, nie proponuje czynności, nie wymyśla zabaw

-nadpobudliwość lub otępienie, częste wybuchy złego humoru bez powodu, uparte przywiązanie do jednego przedmiotu lub osoby, może okazywać agresję lub autoagresję.


Osoby z autyzmem nie zdają sobie sprawy z własnej choroby, często cierpią z powodu niezrozumienia przez otoczenie. Pomimo słabszego przystosowania do życia w społeczeństwie, wśród ludzi dzieci i dorośli z autyzmem są obdarzona wieloma zdolnościami, takimi jak uiejętnośc ogromnego skupienia na określonym przedmiocie, czy wielka wrażliwośc.

Świat osób z autyzmem jest inny od "naszego świata", a kłopoty z komunikacją sprawiają, że osoby z autyzmem borykają się z doświadczeniem psychicznego osamotnienia...


dowiedz się więcej na:





































Brak komentarzy: