sobota, 5 stycznia 2008

leczenie muzyką...

"Nawet jeżeli muzyka uczuć nie zawiera, to potrafi je wywoływać i ciekawym zjawiskiem jest to, że potrafi wywoływać u różnych ludzi różne uczucia"...

Rozkwit muzyki jako formy terapii nastąpił w XX w. w światowej terminologii, termin muzykoterapia został wprowadzony ok. 1950 przez D.Blair'a, natomiast w Polsce przez prof. M. Janiszewskiego w 1993r.
Muzykoterapia jest dziedziną wykorzystującą muzykę w celach uzupełnienia leczenia zabiegowego, farmakologicznego, rehabilitacyjnego, psychoterapii oraz pedagogiki specjalnej.
muzykoterapia jako połączenie muzyki i terapii jest jednocześnie sztuką, nauką oraz procesem interpersonalnym.
Muzyka głównie oddziałuje na sferę osobowości człowieka, może zmienić stan aktywności systemu nerwowego i wywoływać określone zmiany w czynnościach całego organizmu.
Muzyka ma wpływ na: ujawnienie i rozładowanie zablokowanych emocji i napięć, usprawnienie funkcji sensoryczno-motorycznych, uwrażliwienie na muzykę i przyrodę, wzmocnienie i ułatwienie rehabilitacji, procesu leczenia, poprawienie kondycji psychofizycznej np. pozwala nam na uwolnienie się od stresu np. związanego z chorobą, może redukować ból, pomaga przezwyciężyć przeszkody w życiu, podnosi na duchu, przynosi ulgę, pomaga odzyskać wewnętrzną harmonię, pomaga żyć godnie...

Ze względu na różnorodność wrażliwości muzycznej każdego człowieka, ważny jest dobór muzyki oraz sposób jej słuchania.w muzykoterapii można wykorzystać każdy rodzaj muzyki, począwszy od muzyki poważnej poprzez muzykę marszowa, instrumentalną, hinduską, jazz nowoczesny aż do bardzo (ostatnio) popularnych dźwięków natury, które uspokajają, uczą wrażliwości, pozwalają odkrywać nowe umiejętności.

fenomen muzyki Mozarta...
badania nad wpływem muzyki Mozarta zaczęły sie w późnych latach 50-tych we Francji, były prowadzone w zakresie stymulacji słuchowej u dzieci zaburzeniami mowy i komunikacji. W latach 90-tych w Anglii rozpoczęły się badania nad wpływem muzyki na chorych na epilepsję. stwierdzono, że muzyka Mozarta jest: jasna, ma doskonałą formę i wysoką częstotliwość dźwięku. Muzyka Mozarta wykorzystywana jest w różnego rodzaju terapiach. Dokonuje się selekcji ze względu na tempo, tonację oraz czynniki psychologiczne, fizjologiczne i estetyczne, aby spowodować różne reakcje słuchowe, fizyczne i emocjonalne. Wpływa na układ nerwowy i aktywność sensomotoryczną.

Ponadto muzyka Beethoven'a, Vivaldi'ego, Strauss'a harmonizuje i integruje rytm pracy serca i mózgu.

szeroki zasięg muzykoterapii obejmuje m.in.:
  • terapię z dziećmi autystycznymi
  • pracę z osobami o różnym stopniu upośledzenia umysłowego
  • leczenie zaburzeń słuchu, dysleksji, nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
  • terapię w schorzeniach nerwicowych
  • terapię osób uzależnionych od nałogów
  • terapię z dziećmi oraz os dorosłymi z zaburzeniami funkcjonowania społecznego
  • jest formą leczenia w zakładach psychiatrycznych


"ze wszystkich sztuk pięknych to właśnie muzyka ma największy wpływ na emocje..."

Brak komentarzy: